Tänavu Tallinnas toimuv konverents kannab pealkirja “Väärikus inimõiguste kontekstis”. Üritus toob Eestisse peaesinejateks ja väitlejateks hulga säravaid, rahvusvaheliselt tunnustatud praktikuid ja eksperte. Nende seas on näiteks krimmitatarlaste esindaja Mustafa Dzhemilev; ÜRO põlisrahvaste alalise foorumi liige, inuiidi päritolu Dalee Sambo Dorough, koolasaamide parlamendi esinaine Valentina Sovkina; NATO peasekretäri eriesindaja naiste, rahu ja julgeoleku küsimustes, suursaadik Marriët Schuurman; privaatsusvabaduse üks kogenumaid ja mõjukamaid eksperte Simon Davies; prof. Christopher McCrudden; sõltumatu uudisteportaali lenta.ru endine peatoimetaja Galina Timchenko; Novaja Gazeta peatoimetaja Dmitri Muratov, vene sõltumatu telekanali Dožd uudisteankur ja peatoimetaja asetäitja Maria Makejeva; Eesti tuntud eksperdid prof. Lauri Mälksoo, Katrin Merike Nyman-Metcalf, prof. Pille Pruulmann-Vengerfeldt jpt.

 

Avakõne peab inimõiguste aastakonverentsi patroon, Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves.

 

Konverentsi alguses tutvustatakse Inimõiguste Instituudi ja Tartu Ülikooli poolt 2014. aastal läbi viidud värske uuringu “Privaatsusõigus” tulemusi. Uuringus analüüsitakse eraelu ja isikuandmete õiguste kaitset ning erinevaid eetilisi, õiguslikke kui ka sotsiaalseid aspekte inimõiguste vaatenurgast.
Konverentsil toimub kolm avatud aruteluga paneeli, mille peaeesmärgiks on analüüsida 2014. aasta inimõigustealast arengut maailmas. Esimene uurib, kuidas ja kas suudab rahvusvaheline õigus tagada inimõiguste kaitse maailmas, eriti sõjalistes konfliktides. Teine vaatleb põlisrahvaste olukorda ning nende õigusi otsustada keskkonna ja loodusvarade, emakeelse hariduse, traditsioonide kaitse ja kultuuri rahastamise üle. Päeva lõpus hinnatakse Venemaa meedia olukorda ja tulevikku ning võimalikke arengustsenaariume praeguses välispoliitilises ja majanduslikus kriisis.

 

Aastakonverentsile eelneb päev varem, 9. detsembril noortekonverents Riigikogus. SA Unitas ja Riigikogu inimõiguste rühma koostöös korraldatud üritus kannab pealkirja “Kuhu ma kuulun? Identiteet mitme-kultuurilises maailmas”. Programmi leiate siit: http://sinufilm.ee/konverents/.

 

Aastakonverentsi peakorraldaja Mart Nutt märkis, et kui rahulikul ajal oligi vaja keskenduda üksikjuhtumitele ja konkreetsete inimeste ja inimrühmade kaitsele, siis nüüd on taas aktuaalseks muutunud suur pilt, kus inimõiguste rikkumised võivad osutuda massiliseks ja puudutada üheaegselt miljoneid inimesi. „Seda hõredaks jäänud üldpilti püüab täita ka meie tänane konverents, mille olema pealkirjastanud „Väärikus inimõiguste kontekstis“,” lisas Nutt.

 

Aastakonverents paneelid on vastavalt esinejatele eesti, inglise ja vene keeles. Kogu ürituse vältel on tagatud sünkroontõlge.
Üritus on kutsetega, kuid Inimõiguste Instituudi kodulehelt on võimalik jälgida otseülekannet , lisaks teevad ülekande aastakonverentsist ERR, Postimehe ja Delfi portaalid.

 

Ülekande link:

 

EST http://www.humanrightsestonia.ee/aastakonverents/2014-aastakonverents/ulekanne2014/

ENG http://www.humanrightsestonia.ee/en/annualconference/annual-conference-2014/live2014/

 

Konverentsi täpsema päevakava leiate Inimõiguste Instituudi kodulehelt http://www.humanrightsestonia.ee/aastakonverents

 

Mart Nutt,

Inimõiguste Instituut

aastakonverentsi peakorraldaja

 

Täpsustavate küsimuste korral kirjutada Inimõiguste Instituudi tegevjuhile Aet Kukele aadressil aet.kukk@humanrightsestonia.ee või telefonil 6421 000