Arvamusfestival 2018
Inimõiguste Instituut Eesti Mälu Instituut

Türannia ja inimlikkus
Väärtuste alal Arvamusfestivalil

11. august

Türannia ja inimlikkuse ala

#monumendid #tseremooniad #totalitarism #identiteet

Kas Eestil tuleks vana mäletada ja oma kogemusest teisigi õpetada? Mõni kannatus unustada? Või riietada mälestused sootuks uude kuube? 11. augustil keskendume Arvamusfestivalil “Türannia ja inimlikkus” ajaloole mitme nurga alt, jutuks tulevad ajaloolised mälestusmärgid ja traditsioonid, Eesti ajaloo roll välispoliitikas ning teemad, mille suhtes on tundlik nii Eesti ajalugu kui ka inimene.

kava
© Lembit Sarapuu "Tants"
11:30-13.00

Recycled Kalevipoeg kolme triibu dressis? Ehk monumentide väärtus eile, täna ja homme

Mis on ajalooliste sammaste ja tseremooniate väärtus? Kas ajas muutuv sümbol kannab samu väärtuseid ka tänapäeval? Nõnda nagu on Madonna muutunud inimeste teadvuses olulisest religioossest tegelasest popstaariks, muutub ka suhtumine püsitatud mälestusmärkidesse ja nendega seotud riitustesse. Nii uute kui vanemate, riiklike ja kohalike mälestusmärkide näidetel arutlevad panelistid nii monumentide loomingulisest poolest, igapäevasest kui ka tseremoniaalsest rollist.

Esinejad: Laura Linsi, Roland Reemaa, Tiit Remm, Jaak Jõerüüt
Moderaator: Gregor Taul

© Lembit Sarapuu "Tants"
13:15-14:45

100-aastane Eesti kui maailma vaktsineerija totalitarismi eest?

Kommunismi ja natsismi koledused kummitavad endiselt Eesti ühiskonda, ent meid viib edasi tahe luua inimlik ühiskond. Eesti saatus XX sajandil pani meid vabaduse hinda tundma ja ohtusid ära tundma. Kas väärtused on olulisemad kui majanduslik kasu? Kui palju peab juhtima Eesti valijate ja poliitikute meelsust meie ajalugu? Kas peame teisi riike veenma ja harima (näiteks sellest, et kommunismi ja natsismi kuriteod on võrdväärselt rasked – mitmel pool seda ei mõisteta)? Arutelu avab neid ajaloolise tähtsusega küsimusi, millest sõltub ühiskonna avalik arvamus ja Eesti tulevikku määravad otsused.

Esinejad: Eerik-Niiles Kross (julgeolekuekspert, Reformierakond), Mart Nutt (Riigikogu liige, Isamaa), Roland Tõnisson (literaat, teoloog, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond)
Moderaator: Ivo Visak, Eesti Vabaühenduste Liidu nõukogu esimees

© Lembit Sarapuu "Tants"
15:00-16:30

Tundlik identiteet - unustada või tutvustada?

Meie oleme, nagu mitmed teised XX sajandi hakklihamasinast läbi käinud väikerahvad, tundlikud mitmete ajalooteemade vastu. Kas selline tundlikkus, mis on seotud kogemusliku hirmu, üleelamiste ja valuga peab vajuma minevikku, et mitte hägustada tulevikupilku? Või peaks see tundlikkus meie identiteedis muutuma hoopis Eesti ühiskonna hariduslikuks missiooniks, mida ta maailma areenil teiste rahvastega suheldes ellu viib, panustades selliselt vabaduse säilitamisse?

Esinejad: Peeter Espak, Liisi Karindi, Sergei Metlev
Moderaator: Marian Võsumets (ajakirjanik)