25. märtsil süüdatakse üle Eesti kümneid tuhandeid küünlaid mälestamaks märtsiküüditamise ohvreid.

Selle aasta suurel reedel möödub 67 aastat Märtsiküüditamisest, mil loetud päevade jooksul viidi vägivaldselt asumisele rohkem kui 22 000 eestlast.

Enam kui pool sajandit hiljem on mõtiskletakse selle üle, kas, miks ja kuidas mälestada inimsusevastaste kuritegude ja küüditamise ohvreid nooremate põlvkondade seas. Vastuseid otsitakse Märtsiküüditamise mälestamisele pühendatud mõttekojas reedel kell 16.30 Okupatsioonide Muuseumis.

Alates kella 18 õhtul oodatakse kõiki Vabaduse väljakule Tallinnas ja Raekoja platsile Tartus süütama küünlaid Märtsiküüditamise ohvrite mälestuseks. Tallinnas Vabaduse väljakul saab näha projektsiooni rohkem kui 32 000 represseeritu nimega, kes 1949. aastal küüditamisele määrati (sealhulgas ka need, kes vangistati, olid sunnitud põgenema või end varjama ning need, kes hiljem Siberisse küüditatud peredes sündisid). Kuues erinevas keeles saab lühiülevaate toimunust. Mälestusüritus toimub ka Pärnus Rüütli platsil. Mälestuspäeva kohta leiab rohkem infot: https://www.facebook.com/events/1669651896629590/

Hoiame küünlaid süüdates elavana mälestust süütutest inimestest, kes kannatasid okupatsioonivõimude inimsusevastaste kuritegude ja terrori all, ning seisame selle eest, et küüditamised ei korduks enam kunagi. Palume osalejatel kalmuküünlaid ja süütevahendeid kaasa võtta.

25. märtsil 1949. aastal küüditati Nõukogude Liidu võimude poolt Siberisse rohkem kui 22 000 eestlast. Enamik küüditatuid vabanes alles 1958. aastal ning viimased deporteeritud vabastati 1965. aastal, mitu tuhat inimest koju tagasi ei jõudnudki. Kogu Baltikumist deporteeriti 1949. aasta märtsis kokku ligi 95 000 inimest.

Mälestusüritust aitavad korraldada MTÜ Tulipisar, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Õpilasesinduste Liit, Eesti Noorteühenduste Liit, SA Unitas, Inimõiguste Instituut ja Okupatsioonide Muuseum.